Výstup na Kilimandžáro

Kilimandžáro (anglicky Kilimanjaro), s typickou bílou ledovcovou čepicí, je symbolem Afriky. Zdolat jeho nejvyšší vrchol Uhuru Peak je snem každého správného dobrodruha. Pomůžeme vám váš zájezd do Tanzanie a výstup na Kilimandžáro včetně potřebné aklimatizace správně naplánovat, aby byly vaše šance na úspěch co největší. Velká většina našich klientů se s námi dostane až na samotný vrchol ve výšce 5 898 m.

Standardní nabídka pro výstup na Kilimandžáro

Rozhodnutí o tom, ve kterém ročním období na Kilimandžáro vyrazíte a kterou trasou se vydáte, má vliv na vaše šance na dosažení nejvyššího vrcholu Uhuru Peak. Níže na těchto stránkách najdete více informací o doporučených termínech a výhodách a nevýhodách jednotlivých tras. Rádi vám pomůžeme s využitím našich zkušeností vybrat tu nejlepší variantu pro výstup na Kilimandžáro. V případě vašeho zájmu přizpůsobíme celý zájezd vašim možnostem a požadavkům.

Pokud plánujete výstup na Kilimandžáro s dětmi, přečtěte si článek Kilimandžáro zdolala sedmiletá dívka.

Praktické informace pro výstup na Kilimandžáro

Na co si dát pozor

Největším problémem pro lidi pokoušející se o výstup na Kilimandžáro je nedostatek kyslíku ve vyšších polohách. V těchto místech se nesmí spěchat. Znovu a znovu uslyšíte od vašich průvodců „pole, pole“ (pomalu, pomalu). To je opravdu jeden z klíčových faktorů, který rozhoduje o úspěchu. Pomalý postup znamená dobrou aklimatizaci a vyšší šanci na úspěch. V polohách nad 4 000 metrů nad mořem se každý krok stává náročným a jste v podstatě permanentně „zadýchaní“. V krajním případě vás může postihnou horská nemoc, při které je třeba si přiznat, že tento pokus nevyšel a výstup přerušit nebo zrušit. Vždy se můžete na Kilimandžáro vrátit v lepší formě.

Ve snaze o co nejlepší aklimatizaci doporučují některé cestovní kanceláře v rámci zájezdu nejdříve absolvovat třídenní nebo čtyřdenní aklimatizační výstup na Mount Meru. Aklimatizace je to bezpochyby velmi kvalitní a i naše cestovní kancelář vám ji ráda zajistí, pokud o ni budete mít zájem. Je třeba si ale uvědomit, že tato forma aklimatizace stojí dost času (4-5 dní navíc) a celková cena zájezdu se tím pádem také o dost zvýší. Pokud vám to nevadí, pak se podíváte na obě tyto krásné hory a určitě nebudete litovat. Pokud je ale váš čas a rozpočet omezený, pak je podle našeho názoru efektivnější a dostatečné si prodloužit obvyklou délku výstupu 6 dní na větší počet dní (7-8). I tímto způsobem si zvýšíte šance na dobytí samotného vrcholu Kilimandžára a přitom se celková délka a cena vašeho zájezdu ve srovnání s aklimatizačním výstupem na Mount Meru o tolik nezvýší.

Více se o problematice aklimatizace a horské nemoci můžete dovědět v našem samostatném článku Aklimatizace při výstupu na Kilimandžáro.

Mylná je také představa, že v Africe je všude teplo 🙂 Při výstupu se bude postupně ochlazovat a nad 5 000 metrů vám cestu spolehlivě znepříjemní ledový vítr a nízké teploty. Proto je třeba mít i dobré zimní vybavení.

Více informací o klimatu a potřebném vybavení najdete níže na této stránce.

Kterou trasou na vrchol?

Pro výstup na Kilimandžáro je možné využít některou sedmi základních tras: Machame (jižní), Umbwe (jižní), Mweka (jižní), Marangu (východní), Rongai (severní), Lemosho/Shira (západní) nebo Northern Circuit (západní/severní).

Většina turistů vystupuje na vrchol po trase Marangu (tzv. trasa Coca-Cola). Jako jediná je vybavena na všech svých stanovištích chatami a noclehárnami. Proto je paradoxně levnější. Nemusíte mít totiž s sebou stany a bude vám tak při výstupu stačit menší počet nosičů.

Mezi nejpopulárnější trasy patří také Machame (Whisky route). Zde už ale musíte počítat s nocováním ve stanech.

Pokud při vašem výstupu na Kilimandřáro netoužíte po velkých davech lidí, pak je lepší si vybrat z nabídky ostatních tras. Zajímavou trasou je trasa Rongai, při které se vystupuje na horu severní stranou, ale sestup už probíhá po trase Marangu na jižní straně. Tímto způsobem poznáte horu z obou stran. Navíc ze severní strany hory méně prší, takže je tato trasa vhodná pro deštivější měsíce (především duben-květen).

Různé trasy pro výstup na Kilimandžáro
Různé trasy pro výstup na Kilimandžáro

Pokud zvolíte západní trasu Lemosho, výstup bude pozvolnější a bude trvat více dní. Northern Circuit (Severní okruh) je pak ideální ty, kdo chtějí horu poznat ze všech stran, včetně klidných a liduprázdných severo-západních svahů.

Většinu z výše uvedených tras pro výstup na Kilimandžáro je možné si naplánovat na různý počet dní. V nabídce cestovních kanceláří najdete standardně zájezdy s výstupy od pěti do devíti dní. Nejčastěji výstup zabere šest dnů. Je to oblíbený kompromis mezi délkou výstupu a cenou zájezdu. Více dní strávených na hoře při výstupu znamená pomalejší tempo, lepší aklimatizaci a větší šanci na úspěch při zdolávání vrcholu. Proto lze pro výstup na Kilimandžáro doporučit minimálně šest, optimálně sedm dní. Pochopitelně více dní na hoře znamená také vyšší cenu. Pokud je váš čas a rozpočet omezený, dá se výstup zvládnout i za pět dní. Toto ale není ideální řešení a šance na zdolání vrcholu se o něco snižují. Řada lidí ale i tak uspěje.

Vrchol Kilimandžára je ve výšce téměř 6 000 metrů a proto žádná z tras není úplně snadná. O to větší radost z úspěchu budete mít, pokud se vám podaří dojít až na vrchol. Před výstupem na Kilimandžáro se také doporučuje přijet pokud možno o pár dní dříve a odpočinout si po dlouhém letu a dopřát si malou regeneraci a aklimatizaci před výstupem na vrchol.

V případě zájmu se můžete podívat na podrobnější popis jednotlivých tras na www.VystupNaKilimandzaro.cz. Sami si pak můžete zvážit jejich jejich výhody a nevýhody a rozhodnout se, které trase dáte přednost. Vaše rozhodnutí s vámi kdykoliv rádi zkonzultujeme.

Kdy vyrazit na Kilimandžáro?

V kterém ročním období je nejlepší vyrazit do Tanzanie a podniknout výstup na Kilimandžáro? Výstup je teoreticky možný po celý rok. Vzhledem k blízkosti rovníku nejsou velké rozdíly mezi letními a zimními teplotami. Některé měsíce jsou ale přesto vhodnější pro výstup na Kilimandžáro než jiné. Ideální podmínky panují v lednu, únoru, červenci, srpnu a září. Březen, červen a říjen jsou přechodové měsíce. Duben, květen, listopad a prosinec nejsou pro běžné turisty příliš vhodné, protože pravděpodobnost dešťů je vyšší. Je ale třeba si také uvědomit, že počasí na Kilimandžáru není spolehlivě předvídatelné. Proto je možné zažít déšť v období sucha a nebo může v období dešťů panovat skvělé počasí pro výstup.

Podrobnější informace o vhodnosti výstupu v jednotlivých měsících najdete na www.vystupnakilimandzaro.cz.

Tip: pokud si naplánujte váš zájezd na závěr hlavní sezony v první polovině října, může stále ještě panovat příznivé počasí a počty turistů na hoře už jsou o něco nižší.

Výstup na Kilimandžáro v říjnu
Výstup na Kilimandžáro v první polovině října

Podpůrný tým pro výstup na Kilimandžáro

Výstup na Kilimandžáro nemůžete od roku 1991 podniknou na vlastní pěst bez certifikovaného místního průvodce. Takový průvodce musí mít licenci vydanou správou národního parku Kilimanjaro National Park (KINAPA). Je obvyklé, že větší výpravy doprovází dva průvodci, jeden hlavní a jeden pomocný. To má několik výhod. Tou hlavní je, že v případě že část skupiny má potíže a nechce nebo nemůže pokračovat ve výstupu, není nutné aby kvůli nim vzdali výstup i ostatní.

Naši průvodci jsou licencovaní  a dobře trénovaní s bohatými zkušenostmi z mnoha výstupů na Kilimandžáro i Mount Meru. I díky tomu se devět z deseti návštěvníků s námi dostane až na vrchol.

Náš kuchař vám připraví dostatek chutného jídla z čerstvých surovin, nakoupených těsně před zahájením výstupu. Pokud máte nějaké potravinové alergie, jste vegetariáni, nebo máte nějaké speciální požadavky, určitě to řekněte průvodci nejpozději den před zahájením výstupu během úvodního školení a kontroly vybavení – většinou na to dokáže ještě zareagovat a těmto požadavkům a omezením se přizpůsobit, protože řada potravin se nakupuje až ráno před zahájením výstupu.

Vždy když cestujete do jiné země, kde jsou jiné bakterie, mohou se s tím vaše střeva nějaký čas vyrovnávat a to i v případě, když jsou potraviny čerstvé a kuchař důkladně dbá na základní hygienické standardy. Proto nemusí být špatný nápad před výstupem a během výstupu používat preventivně probiotika, aby vás na hoře během výstupu nepotkaly nějaké střevní obtíže.

Dále je nutné mít s sebou řadu nosičů. Počet potřebných nosičů se někomu může zdát moc vysoký, ale prakticky ho nejde moc ovlivnit. To, co na horu nutně potřebujete vynést, je celkem jasné. Jedná se o stany, kempingové vybavení, jídlo a vodu na několik dní, potřeby na vaření a stolování a vaše osobní věci. Kromě toho jsou stanoveny váhové limity, kolik může nést jeden nosič (20 kg). Z toho se dá u každé výpravy odvodit minimální počet potřebných nosičů, který závisí především na počtu členů výpravy a do jisté míry také na zvolené trase, například na Marangu se spí v chatkách a proto není nutné nést stany, na delších trasách je ase nutné nést víc materiálu.

Je dobré si uvědomit, že práce nosičů je opravdu náročná a jejich výdělky nejsou ani na tanzanské poměry nijak vysoké. I tak je ale každý absolvovaný výstup pro ně významným přilepšením k rodinnému rozpočtu díky obvyklému spropitnému.

Organizace výstupu

Pokud plánujete zájezd do Tanzánie spojený s výstupem na Kilimandžáro, pak je nejlepší si naplánovat přílet na nevelké mezinárodní letiště Kilimanjaro International Airport (JRO). Tam vás vyzvedne zástupce Serengeti Joy Tours a doveze na hotel v Moshi, což je základna pro všechny výstupy na Kilimandžáro. Potom co se ubytujete a odpočinete si vás na hotelu odpoledne/večer (nebo druhý den ráno) navštíví průvodce, dá vám úvodní školení a provede kontrolu vybavení. Toto je ten správný okamžik mu říct o svých případných zdravotních problémech a omezeních (astma, bolavé koleno, závratě, …). Vždy se pokusíme najít takové řešení, abyste se dostali co nejvýše, ale aby to bylo současně pro všechny bezpečné. Průvodce není manžel(ka), před ním byste neměli mít žádné tajnosti 🙂

První noc před výstupem strávíte v hotelu v Moshi. Nedoporučujeme to, ale lze přiletět i brzy ráno a zahájit výstup ten samý den bez přenocování v Moshi.

Před zahájením pěšího výstupu vás vyzvedneme na hotelu a zavezeme na jednu pěti bran do národního parku Kilimandžáro (Kilimanjaro National Park). Na úpatí hory jsou zemědělské plantáže, především s kávou a banány. 

Nad pásmem zemědělských plantáží začíná ve výšce kolem 2 000 metrů tropický deštný les a na jeho spodní hranici začíná většina pěších cest k vrcholu. 

U každé brány do národního parku Kilimandžáro v Tanzanii se tísní při zahájení výstupu docela početný dav. Všichni, kdo chtějí od brány pokračovat dál na Kilimandžáro, musí předložit průkaz totožnosti a do velké „návštěvní knihy“ napsat své jméno, adresu, povolání, věk a pohlaví. Dále je nutné doložit, že vás při cestě bude mít na starost místní průvodce. 

Tanzanská cestovní kancelář

Z výše uvedeného vyplývá, že pro organizaci vašeho zájezdu v Tanzanii zahrnujícího i výstup na Kilimandžáro potřebujete v každém případě služby certifikovaného místního průvodce. Nemůžete vyrazit sami, ani nemůžete počítat s tím, že s vámi půjde pouze český průvodce bez licence národního parku Kilimandžáro (Kilimanjaro National Park). My máme hned několik licencovaných a zkušených místních průvodců. Joseph, náš nejzkušenější, má na svém kontě za život už víc jak neuvěřitelných 200 výstupů až na samotný vrchol.

Pokud se při plánování vašeho zájezdu obrátíte přímo na naši místní cestovní kancelář, získáte požadované služby za výhodných cenových podmínek. Výstup na Kilimandžáro není obecně levná záležitost a proto může být vaše potenciální úspora s námi ve výši 10-40% dost zajímavá. Za ušetřené peníze si můžete rozšířit váš zájezd do Tanzanie o safari, nebo nějaký jiný zajímavý výlet.

Vybavení pro výstup na Kilimandžáro

Je třeba si uvědomit, že při výstupu na Kilimandžáro se nejdříve projdete deštným pralesem, kde je hodně teplo a často prší, poté budete stoupat do vyšších sušších a chladnějších poloh a na vrcholu je v průběhu skoro celého roku sníh a mráz. Takže potřebujete celoroční výbavu. Doporučujeme tento seznam potřebného vybavení pro výstup na Kilimandžáro, vytvořený našimi českými klienty na základě našich doporučení a jejich vlastních zkušeností s výstupem.

V případě, že si některé vybavení zapomenete, nebo záměrně do Tanzanie nechcete brát, můžete si je zapůjčit v Moshi v místní půjčovně. Připravili jsme pro vás Seznam vybavení pro výstup na Kilimandžáro k zapůjčení, kde je uvedena i orientační cena za zápůjčku.

Výstup na Kilimandžáro
Pro výstup na Kilimandžáro je třeba mít vhodnou výbavu

Další informace v češtině o různých možnostech výstupu na Kilimandžáro najdete na stránkách www.vystupnakilimandzaro.cz, vytvořených našimi českými klienty. Konkrétně na nich dostanete odpovědi na otázky kdy je nejvhodnější doba pro výstup na Kilimandžáro, jaká je nejvhodnější trasa pro výstup na Kilimandžáro, co si na výstup na Kilimandžáro musíte připravit a kolik vás to bude asi stát.

Podrobné informace o pohoří Kilimandžáro

Kilimandžáro (anglicky Kilimanjaro) je horský masiv nacházející se v Tanzanii téměř na rovníku poblíž města Moshi při hranici s Keňou. Skládá se ze tří dnes už nečinných vulkánů – Shira, Mawenzi a Kibo. Na vulkánu Kibo se ve výšce 5895 m n. m nachází nejvyšší bod Tanzanie a zároveň celého Afrického kontinentu – vrchol Uhuru (česky vrchol svobody). Kilimandžáro je také nejvyšší samostatně stojící horou na světě.

Výstup na Kilimandžáro - Uhuru Peak
Kilimanjaro – Uhuru Peak

Pohoří Kilimandžáro leží ve Velké příkopové propadlině, což je zlom táhnoucí se Afrikou v délce asi 5000 km. Před půl milionem let zde probíhala intenzivní sopečná činnost, jejímž důsledkem byl mimo jiné vznik masivu Kilimandžára. Dva ze tří dnešních vrcholů, Mawenzi a Shira, už nejsou nijak aktivní. Kibo je ale spící vulkán, který by se teoreticky mohl znovu probudit. K poslední velké erupci na něm došlo před stovky tisíci let, ale mírněji se sopka projevila relativně nedávno, před přibližně dvěma sty lety. V horních částech hlavního kráteru jsou otvory, kterými uniká plyn a hora tak upozorňuje, že nemusí být nečinná navěky. Podle geologů se rozžhavená láva nachází jen několik set metrů pod vrcholem kráteru.

Hora Kilimandžáro je od roku 1973 součástí stejnojmenného národní parku. Národní park Kilimandžáro pokrývá celou horu a lesy přibližně od výšky okolo 2 000 metrů nad mořem. V roce 1987 byla zdejší krajina prohlášena světovým dědictvím UNESCO.

Název Kilimandžáro (Kilimanjaro) vznikl spojením dvou slov. „Kilima“ znamená ve svahilštině kopec a „Ngaro“ označuje řeku. Kilimandžáro je totiž místem, kde několik řek pramení.

Další jména pro tuto horu jsou: Uhuru, Kilima Dscharo, Oldoinyo Oibor (v masajštině Bílá hora) a Kilima Njaro (svahilsky Svítící hora). V letech 1902 až 1964 během německé kolonizace Tanzánie byla také nazývána Kaiser-Wilhelm-Spitze či Wilhelmskuppe (štít či vrch císaře Viléma).

Klima v různých výškách

Na svazích Kilimandžára se nachází několik klimatických pásem s jim příslušnou vegetací.

  • 1400–1800 m n. m. – kultivovaná krajina, v níž se díky vysokým srážkám a vulkanické půdě dobře daří zemědělským plodinám.
  • 1800–2900 m n. m. – v tomto pásmu následuje divoký horský deštný prales s velmi vysokými srážkami.
  • 2900–3300 m n. m. – v těchto výškách se nalézá pásmo vřesovišť. Ve spodní části pásma převažuje nevlídné počasí s mlhami a dešťovými či kroupovými přeháňkami.
  • 3300–4000 m n. m. – zde je již chladnější a jasnější počasí. Daleko více zde svítí slunce. Ustupují mlhy. Rostou zde unikátní rostliny.
  • 4000–4800 m n. m. – v tomto pásmu jsou již velmi tvrdé podmínky. Teploty v noci klesají pod bod mrazu a ve dne se šplhají i na 35 °C. Rostou zde jen lišejníky a mechové porosty.
  • nad 4800 – nad touto výškou panují již arktické podmínky. Částečně jsou zde ledovce a sníh, vegetace žádná. Ledovce stékají do výšky zhruba 4270 m n. m.
Kilimandžáro - klimatická pásma
Kilimandžáro – klimatická pásma

Popis klimatických pásem a některé další informace jsme převzali z článku Wikipedie o pohoří Kilimandžáro.

Historie výstupů na Kilimandžáro

Odhaduje se, že pohoří Kilimandžáro vzniklo před 2 až 3 miliony let.

Řecký filozof Ptolemaios zmiňuje „velkou sněžnou horu“ uprostřed Afriky ve svých spisech už ve druhém století n.l. Jeho zmínka ale upadla v Evropě v zapomnění. Dost možná i proto, že bylo něco takového jenom málo pravděpodobné a těžko uvěřitelné. V polovině devatenáctého století zahlédl křesťanský misionář J. Rebmann „něco pozoruhodně bílého na vrcholu vysoké hory“, ale londýnská vědecká společnost ještě dlouho poté odmítala uvěřit, že se jedná o sníh na vrcholu hory. V každém případě to ale vyvolalo v Evropě touhu po zdolání vrcholu Kilimandžára.

Ve druhé polovině 19. století podnikl první pokusy o zdolání hory německý průzkumník a cestovatel Karl Klaus von der Decken. Úplně první pokus o výstup až na vrchol se uskutečnil v roce 1861. V tomto roce se na cestu společně s Karlem von der Deckenem vydal anglický geolog Richard Thornton. Velmi brzy je ale zastavilo špatné počasí. Von der Decken se už následujícího roku do Tanzanie vrátil, tentokrát v doprovodu jiného německého cestovatele Otto Kerstena. Společně vystoupili až do výšky víc jak 4 000 metrů, ale poté byli nuceni se znovu vzdát z důvodu nepříznivého počasí. Otto Kersten ve svých pamětech zmiňuje také neochotné nosiče.

První úspěšný výstup na Kilimandžáro uskutečnil místní armádní zvěd z kmene Marangu jménem Johannes Kinyala Lauwo (1871–1996). Ten vylezl na horu celkem devětkrát. Lauwo byl také průvodcem prvních „oficiálních“ pokořitelů hory Němce Hanse Meyera a Rakušana Ludwiga Purtschellera 6. října 1889.

Meyer se na horu ještě jednou po 11 letech vrátil, aby zjistil, že ledovce na Kilimandžáru značně ubývá. Tento proces nadále pokračuje – podle fotografií je zřejmé, že Kilimandžáro přišlo od roku 1912 o 82 procent ledové pokrývky – a vědci nyní předpovídají, že by mezi rokem 2010 a rokem 2020 mohl trvalý sníh zmizet.

V posledních letech se počet turistů pokoušejících se o výstup pohybuje kolem 50 000 ročně. Na nejvyšší vrchol pohoří Kilimandžáro (Uhuru Peak) se dostanou přibližně dvě třetiny. Procento úspěšnosti snižují turisté, kteří se na výstup nedostatečně připraví nebo podcení aklimatizaci.

Související příspěvky

Výstup na Kilimandžáro trasou Machame

Dne 31.12.2023 zahájili a 5.1.2024 ukončili tři naši čeští klienti výstup na Kilimandžáro trasou Machame v délce 6 dní. Všichni ze Serengeti Joy Tours jim blahopřejeme k dobytí vrcholu! Z jejich vydařeného výstupu zpracovali velmi hezké a názorné video, které vám přiblíží jak takový typický výstup na Kilimandžáro probíhá a co během něj můžete zažít….

Žádný komentář

Jeden neobyčejný výstup na Kilimandžáro

Žádný výstup na Kilimandžáro není jednoduchý a žádný není obyčejný. Ale výstup, který jsme organizovali v září 2023 pro dvojici našich českých klientů, Petra a Radka, byl opravdu výjimečný. Jeden z účastníků měl místo chybějící části dolní končetiny bércovou protézu. Není mnoho lidí, kteří by se s podobným omezením vydali na nejvyšší vrchol Afriky, ale…

Žádný komentář

Další úspěšně zdolané Kilimandžáro

Dne 20.3.2022 zdolali další dva naši klienti vrchol Uhuru Peak. Pro svůj výstup na nejvyšší vrchol Kilimandžára si otec a syn zvolili pětidenní výstup trasou Marangu. Obecně nemůžeme pětidenní výstupy na Kilimandžáro doporučit, protože se jedná o hodně krátký výstup s horší aklimatizací. To ovšem neplatí, pokud se před výstupem na Kilimandžáro vydáte na jiný…

Výstup na Kilimandžáro se Serengeti Joy Tours

Zájezd do Tanzanie s výstupem na Kilimandžáro a safari

Vzhledem k poklesu výskytu onemocnění Covid-19 se tanzanské úřady rozhodly od prázdnin pro znovuotevření hranic a turistických zařízení (po více jak dvou měsících absolutní uzávěry). V září toho využil i náš první český „pokoronavirový“ turista. Úspěšně jsme pro něj zorganizovali zájezd do Tanzanie, jehož součástí byl výstup na Kilimandžáro a dvoudenní safari. Let do Tanzanie Lety…

Výstup na Kilimandžáro s dětmi

Kilimandžáro zdolala sedmiletá dívka

Občas se setkáváme s dotazy, jestli mohou vzít rodiče na výstup na Kilimandžáro (5 895 metrů nad mořem) své děti. Podle oficiálních pravidel se děti mohou na výstup na Kilimandžáro vydat až od deseti let. Ovšem existuje možnost požádat si o výjimku. V roce 2018 na vrchol hory Kilimandžáro vystoupala teprve sedmiletá Montannah Kenneyová z amerického Texasu….

Úspěšný výstup na Kilimandžáro

Úspěšný výstup na Kilimandžáro

V říjnu 2019 se skupina českých milovníků hor, co se Serengeti Joy Tours zdolali Kilimandžáro, rozšířila o dalšího člena. Je to až neuvěřitelné, ale zatím máme na Kilimandžáru 100% bilanci. Co český pokus o výstup na Kilimandžáro se Serengeti Joy Tours, to úspěch. Tato bilance nás velmi těší.  Opět se nám potvrdilo, že v první…

Vaše dotazy a připomínky

Uvítáme jakékoliv vaše dotazy a připomínky. Poradíme vám s výběrem a organizací vaší cesty do Tanzanie a výstupu na Kilimandžáro. Rádi vám připravíme nabídku na zájezd na míru podle vašich konkrétních požadavků.

    Na většinu obdržených zpráv reagujeme tentýž den. Ve výjimečných případech se ale může stát, že se k nám vaše zpráva nedostane i přes to, že byla úspěšně odeslána. Pokud od nás neobdržíte odpověď do 3 dnů, kontaktujte nás prosím ještě jednou emailem nebo telefonicky.

    Email: info@kilimandzaro-safari.cz
    Telefon / WhatsApp +420732812251

    Tipy na další výstupy a treky

    Výstup na Kilimandžáro a horské gorily

    Máte za sebou úspěšně zdolaný vrchol Kilimandžára a přemýšlíte co dál, když už jste v té Africe? 🙂

    Co třeba spojit dvě největší atrakce Afriky do jedné cesty? Tou druhou atrakcí jsou podle nás horské gorily. Ty vám v Tanzanii bohužel nenabídneme. Můžete vám ale zajistit pokračování vaší dovolené v Africe trekem za horskými gorilami ve spolupráci s Mamaland Safaris z Ugandy. Ti se na gorily specializují a i s nimi se domluvíte česky.

    Africká koruna

    Kilimandžáro je nejvyšší horou Afriky. Co takhle si zkompletovat sbírku a vylézt i na tu druhou a třetí? 🙂

    Pokud byste měli zájem o výstup na druhou nejvyšší horu Afriky, Mount Kenya, můžete se podívat na podrobné informace o výstupu na českých stránkách keňské cestovní kanceláře Explorer Kenya Safaris.

    A pokud netoužíte po velkém množství lidí, kteří se vydali na slavné Kili, ale spíše po samotě a souznění s krásnou přírodou, pak se určitě vydejte do pohoří Rwenzori v Ugandě. Hezkou reportáž z výstupu s názvem Měsíční hory a spoustu dalších informací najdete na českých stránkách ugandské cestovní kanceláře Mamaland Safaris.

    Chimborazo, Cotopaxi a další hory v Ekvádoru

    Nejen Afrika nabízí krásné vulkány, spousta je jich také v Jižní Americe. V Ekvádoru se nachází proslavená „Alej vulkánů„, jak ji nazval německý přírodovědec Alexander Humbolt.

    Chimborazo je nejvyšší vrchol Ekvádoru (6 310 metrů nad mořem) a nejvzdálenější bod planety měřeno od středu Země. Jinak řečeno, na jeho vrcholu jste nejblíže ke Slunci kdekoliv na Zemi. Jedná se o fyzicky a dechově náročnější výstup než na Kilimandžáro. V záverečné fázi je pro pohyb na ledovci potřeba mít také mačky a cepíny (zapůjčí cestovka). Ale stále se jedná o turistický trek a nikoliv technické lezení a máte dobrou šanci ho zvládnout. Výstup na Chimborazo může být skvělým prvním lezeckým zážitkem nad 6 000 metrů a vylepšením vašeho výškového rekordu.

    Cotopaxi je jedním z nejoblíbenějších vrcholů Ekvádoru! Je to nejvyšší aktivní sopka v zemi. Přes vysokou nadmořskou výšku (5 897 m) není výstup na Cotopaxi příliš náročný. Statisticky je na tom Cotopaxi také nejlépe v počtu dní jasného počasí ze všech sopek v Ekvádoru a proto z ní můžete často zažít krásné výhledy po okolí.

    Ekvádor nabízí řadu dalších vulkánů, které jsou hezké sami o sobě a dají se využít pro skvělou aklimatizaci.

    Pokud tě zaujaly ekvádorské hory, podívej se na české stránky ekvádorské cestovní kanceláře Gulliver Expeditions. Najdeš tam více informací a můžeš si vyžádat výhodnou nabídku od místní CK.

    Ojos del Salado, Torres del Paine a další hory v Chile

    V Argentině a Chile se nachází Střední Andy. Jen na samotném území Chile se nachází přibližně 620 sopek.

    Ojos del Salado (6 893 m) je součást Andského pohoří. Je nejvyšší horou Chile a druhou nejvyšší horou jižní polokoule po hoře Aconcagua v sousední Argentině. Společně s Aconcaguou jsou to dva nejvyšší trekové vrcholy světa. Na výstup nepotřebuješ ani lano. Musíš jen chtít, mít dobrou fyzičku a hlavně nepodcenit kvalitní aklimatizaci.

    Jednou z nejlepších turistických destinací v chilských horách je národní park Torres del Paine v Patagonii, v němž se nacházejí krásná jezera, hory a ledovce.

    Pokud tě zaujaly chilské hory, podívej se na české stránky chilské cestovní kanceláře Go Chile. Najdeš tam více informací a můžeš si vyžádat výhodnou nabídku od místní CK.

    Chachani, Misti a další hory v Peru

    Výstup na Chachani (také nazývaný Nevado Chachani) je jednou nejlepších a nejoblíbenějších turistických aktivit v okolí Arequipy v Peru. Je to proto, že cesta na vrchol této sopky není ve srovnání s jinými pětitisícovkami a šestitisícovkami tak obtížná. Podle některých se jedná o nejjednodušší šestitisícovku na světě.

    Z Arequipy se můžete vydat také na krásný vulkán Misti. Užijete si trasu plnou krásných přírodních scenérií ve výšce více než 5800 metrů nad mořem. Je sice nižší než „sousední“ Chachani, ale podle některých je na výstup náročnější.

    Pokud tě zaujaly peruánské hory, podívej se na české stránky chilské cestovní kanceláře Chullos Travel. Najdeš tam více informací a můžeš si vyžádat výhodnou nabídku od místní CK.